Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací chápu, zavřít

 

Vítejte na webových stránkách 

Základní školy Javorník.

zavřít
☰ Menu
Aktuality Info okno Škola O škole Ekoškola Online výuka Školní poradenské pracoviště Školní družina Organizace školního roku Zájmové útvary Informace pro 1. ročník Školní parlament Školská rada Rada rodičů Projekty Školní zpravodaj Školní časopis Sportovní zázemí školy Formela cup Pracovní místa BAKALÁŘI Přihlášení Bakaláři - modul Platby Rozvrh Jídelna Provoz Jídelníček Řád školní jídelny Informace o zahájení stravování a nových cenách obědů pro školní rok 2023-2024 Fotogalerie 2023/2024 2022/2023 2021/2022 2020/2021 2019/2020 2018/2019 2017/2018 2016/2017 2015/2016 2014/2015 PROJEKT 2013/2014 2012/2013 2011/2012 Historie školy Školní dokumenty ŠVP Školní řád Výroční zprávy Koncepce rozvoje školy Tiskopisy GDPR Kontakt Schránka důvěry

Exkurze Ostrava – Planetárium, Malý a Velký svět techniky

 V pátek 26. 4. 2024 navštívili žáci 5. tříd a vybraní žáci 2. stupně Planetárium, Velký a Malý svět techniky v Ostravě. 

     Exkurzi jsme zahájili společně návštěvou Planetária. V kinosálu nám animátorka přiblížila  zajímavosti týkající se vesmíru, ukázala nejznámější souhvězdí, která můžeme spatřit na noční obloze. Poté jsme zhlédli film „Dobrodružná cesta k planetám“, kde jsme se na okamžik stali kosmonauty, kteří přistanou na planetách. Na planetě Mars jsme jako kosmonauti zdolávali největší sopku  Olympus Mons. Na planetě Saturn jsme se ocitli  v jeho prstencích a nakonec doletěli do mrazivé a ledem pokryté trpasličí planety Pluto. Po skončení filmu si žáci prohlédli expozici, kde sledovali zajímavé exponáty. Na vlastní oči mohli pozorovat tornádo ve vzduchovém válci, pohyb planet, oblek kosmonauta a další.  Současně mohli zpracovávat na toto téma pracovní listy. 

    Exkurze pokračovala do Velkého a Malého světa techniky. Velký svět techniky navštívili žáci 2. stupně. Toto populárně naučné centrum, jehož tvůrcem je  architekt Josef Pleskot, skrývá čtyři stálé interaktivní expozice: Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody. Hravou formou představuje zajímavosti vědy a techniky. Můžeme se zde vrátit až do doby pravěké, kdy žili mamuti. Zájemci o podnebí a počasí se dozvěděli,  jak vzniká duha, proč je barevná a co vyvolá bouřku nebo jak funguje naše lidské tělo. Žáci měli možnost si vyzkoušet zábavné a poučné atrakce a prohlédnout si expozice.

    Malý svět techniky U6 navštívili žáci 5. tříd. Jak už je ve světě techniky zvykem, tak všechny exponáty jsou interaktivní a je dovoleno si vše vyzkoušet. Jednotícím prvkem zůstávají díla a vize Julese  Verna. Žáci si mohli vyzkoušet závody na šlapadlech, otestovat potrubní poštu čili přijít na kloub principu dopravy materiálu přes potrubní tubusy. Dalším prvkem U6 byla obráběcí dílna i kovodílna. Žáci si vyzkoušeli stříhání, ohýbání či ražení plechu a vyrobili si vlastní odznáček. Dále mohli vystoupat  12 metrů do vyhlídkové plošiny nad expozicí nebo obdivovat 900 tun vážící původní obří dmychadla. 

Jedinečné expozice odhalují tajemství technických vynálezů od parního stroje až po dnešní moderní techniku.

   Společným  jmenovatelem všech světů je poznání prostřednictvím zábavy a hry. Cíl naší exkurze se nám podařilo splnit. 

                                                                                                                                                                                                                                   Jehličková Bohdana